nepilsonis_eu (nepilsonis_eu) wrote in zampolit_ru,
nepilsonis_eu
nepilsonis_eu
zampolit_ru

Vārda brīvības vēsturiskais absolūtisms Krievijā


Vārda brīvības vēsturiskais absolūtisms Krievijā
   Kas tikai nemīl spriest par krievu tautas dienderu raksturu! Par mīlestību caram, par cienību varai, pārmērīgu respektu pret dienesta pakāpēm. Būtībā, tādam atturīgumam ir par iemeslu veselīga negribēšana tīšu prātu postā skriet, un ne vairāk. Bet tagad nе par to. Krievu “suverēnas visvarenības” ideoloģijā ir viens acīmredzams caurums. Tas ir vārda brīvība. Jā, zemnieki dumpojas nav bieži (ja ņemt vērā apstākļus, kuros viņi atrādījās), bet brīvība visu apspriest, pateikt, nosaukt – bija pilnīga.
Visi vienmēr uzskata, ka taisnība – tas ir absolūtais un nepārprotamais labums, ka tieši tās trūkst, un tādēļ ir visas nelaimes. Visi: no cara līdz smirdam.
   Mūsdienīga politiska valodā sakot: vārda brīvības pirmais grozījums pastāvēja Krievijā būtībā agrāk, nekā tika proklamēta ASV. Un cenzūra, politiska cenzūra – tas nav krievu “savdabība”, bet eiropeiska liekulība, kas tika pārstādīta uz Krievijas impērijas birokrātiju. Sods par vārdu vienmēr bija uztverams Krievijā par neiedomājamu ļaunumu, bet ciest taisnības dēļ – par godu un cieņu.
   Tāpēc nevajag, opričņiku un tiesībsargu kungi (tur viņi dzied korī), piespiest mums cenzūru – ne ar “vēsturisku tradīciju” mārrutkiem, ne ar “koppasaules vērtību” mērcei. Tināties ārā ar savu nepārtulkojamo vārdu “ekstrēmisms”.
Vārdu brīvībai Krievijā jābūt tādai pašai, kādai citkārt ir vara – absolūtajai.
(Par brīvības vārdu saprotama nevis buržuāzijas noteikumu kopa, bet tas, ka jebkādi vārdi var būt teikti un atveidoti jebkādā citā veidā bez jebkādiem ierobežojumiem. Jebkādi epiteti un jebkādi aicinājumi, par vārdu soda nav)
Tags: русская правда
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 4 comments